Užitočné rady


Čo mám robiť, keď som chorý?

V prípade, že sa necítite dobre a máte známky infekcie dýchacích ciest, zostaňte doma. Dôležitý je odpočinok a dostatočný príjem tekutín. Vhodné je zahájiť symptomatickú liečbu v závislosti od príznakov, zvýšiť príjem vitamínov - C, D, Zinok.


Antitusiká, mukolytiká

Lieky proti kašľu volíme v závislosti od toho, či sa jedná o suchý kašeľ, alebo o vlhký produktívny. V prípade suchého kašľa je možné zakúpiť si napr. lieky s obsahom butamirátu, dropropizinu, levodropropizinu a v prípade produktívneho kašľa napr. lieky s obsahom ambroxolu, acetylcyteínu, erdosteínu.

Antipyretiká

Horúčka je zvýšenie teploty tela nad 38 ° C. Je to obranná reakcia organizmu. Pri horúčke sa aktivuje imunitný systém, ktorý bojuje so škodlivinami v ľudskom organizme a spomaľuje rast baktérií a vírusov. Preto je vhodné znižovať teplotu až nad 38,5 ° C. Na zníženie horúčky môžete použiť lieky s obsahom paracetamolu (nevhodné u pacientov s poškodenou pečeňou), ibuprofénu (nevhodné pre tehotné ženy, u pacientov s poškodenými obličkami, alebo ochorením tráviaceho systému ako napríklad žalúdočné vredy), alebo lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (nevhodné pre tehotné ženy, u pacientov s poškodenými obličkami, ochorením tráviaceho systému, so zlyhávajúcim srdcom a pre astmatikov). V prípade, že sa vám teplotu nepodarí znížiť liekmi, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.

Antibiotiká

Antibiotiká sú lieky, ktoré účinkujú pri ochoreniach spôsobených baktériami, neúčinkujú pri vírusových ochoreniach. Nadmerné alebo nesprávne užívanie antibiotík sa podieľa na vzniku antibiotickej rezistencie (baktérie si postupne dokážu vytvoriť odolnosť voči antibiotikám). Indikácia ATB liečby by nikdy nemala byť založená len na izolovanom zvýšení CRP. V ideálnom prípade je ATB terapia indikovaná u pacientov s klinickými známkami lokálnej či systémovej infekcie, s preukázaným bakteriálnym patogénom (po realizácií potrebných vyšetrení, napr. výterov z hrdla/nosa, odberov krvi...). Ak Vám boli nasadené antibiotiká, neprerušujte ich užívanie v prípade, že sa už cítite lepšie, užívajte ich podľa pokynov lekára. K antibiotickej liečbe by nikdy nemali chýbať probiotiká, ktoré je najlepšie užívať s 2 hodinovým odstupom po antibiotikách. 

CRP a infekčné ochorenia:

Vírusové ochorenia - CRP do 40-50 mg/l

Bakteriálna sepsa - CRP nad 80 mg/l

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky